RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği
BALKAN EKONOMİ ZİRVESİ YEREL YÖNETİMLERİ BULUŞTURDU

•Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye’deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD bu yıl 3.sü gerçekleşen Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’nde Türk ve Balkan işadamları ile yerel yöneticilerini ağırladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın oluru ile RUMELİSİAD tarafından organize edilen ‘3. RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’ ile Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Rumelisiad Başkanı Erol Kılıkçıer, Balkanlarda birçok önemli projeye imza attıklarını belirterek ‘Bu güne kadar sıklıkla gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde gerek kültürel projeler ile gerekse iş ilişkileri ile Balkan topraklarına katkı sağlamaya çalıştık. Bugün 3.sü gerçekleşen zirve ile de bu hedefimizin çıtasını daha da yükseltiyoruz. Hedefimiz görev süremizde tüm Balkan ülkelerini ziyaret ederek, hem ülkemizde hem de Balkanlarda değer yaratan işlere imza atmak.’ Dedi.

Rumelisiad Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi, sabah gerçekleşen ikili iş görüşmeleri sonrası Yerel Yönetimler ve Ekonomik Kalkınma Bağlantısı - Balkanlar Türkiye İşbirliği oturumu ile başladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin konuşması ile başlayan oturuma Üsküp Belediye Başkanı İzet Mexhiti, Veliko Tırnovo Belediye Başkan Yardımcısı Snezhana Atanasova Danevo – Ivanova, Bosna Stari Grad Belediye Başkanı Ibrahim Hadžibajrić, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Henrik Hysenbegasi, Novi Sad Belediye Başkan Vekili Dragoljub Samardzic, Novi Pazar Belediye Başkanı Emir Elviç, Rozaje Belediye Başkan Yardımcısı Idriz Nurkovic katıldı.

Veliko Tırnovo Belediye Başkan Yardımcısı, Bulgaristan’ın yüzyıllık geçmişe ev sahipliği yaptığını vurgulayarak yerel yönetimlerin de bu konuda oldukça hassas davrandığına değindi. Balkanlara bağlı Veliko Tırnova’yı tanıtan Başkan Yardımcısı Snezhana Atanasova Danevo – Ivanova buranın Bulgaristan’ın en güzel şehri ödülünü aldığını, ekolojik anlamda önem teşkil ederken nehir ve baraj göllerinde balıkçılık yapıldığını vurgulayarak görülmesi gereken bir Balkan şehri olduğundan bahsetti.

Bosna Hersek’in en eski belediyesinden gelen İbrahim Hadžibajrić, Bosna Stari Grad’ın  57.000 nüfusunun olduğunu ve Türkiye’deki birçok belediye ile kardeşlik ilişkileri olduğundan bahsederek Bosna Hersek’e karşı cesur ve atak olunması gerektiğini çünkü

Bosna Hersek’in rüzgar enerjisi, turizm, tarım gibi çok sayıda potansiyele sahip olduğunu sözlerine belirtti. Özellikle Sayın Recep Altepe ile iyi ilişkileri olduğunu kaydeden Hadzibajric, “Bosna Hersek’in diğer Balkan ülkelerinden bir farkı yoktur. Bosna Hersek’e daha fazla katılım yapmanızı rica ediyorum bu zirve ile bunun artacağından eminim” dedi.

Oturum Preşova Belediyesinden katılan Mustafa Rezimi ile devam ederken Rezimi, Preşova Belediyesi sınırları içinde yaşayanların büyük bir işsizlik sorunu ile karşı karşıya olduğundan bahsederken ülkede genç nüfusun özellikle 29 yaş sınırının fazla olduğunu belirterek Türkiye’nin bu potansiyeli değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Rezimi, Türkiye’nin buraya yapacağı yatırımların buradaki Müslüman kültürün gelişmesi noktasında da önem arz ettiğini vurguladı.

Oturum Sırbistan’ın Sırbıstan’ın ikinci büyük şehri olan Novisad Belediye Başkan vekilinin sözü almasıyla devam etti. Daha önceden metal ve tekstil üzerine yoğunlaşan Novisad’ın aslında bir tarım şehri olduğunu ve bundan sonra en iyi yaptıkları işi yapacaklarını belirterek bir “tarım şehri” olduklarının altını çizdi. Turizm bölgelerine de sahip olduklarını vurgulayan Dragoljub Samardzic asıl gurur kaynaklarının ise Novisad’ın tüm özelliklerinin yanı sıra öğrenci şehri olarak da bilindiğini sözlerine ekledi. Samardzic, ‘Tüm bu avantajlarından dolayı Novisad, bizim için geleceğin şehri. Bizler bu durumu Rumelisiad’ın faaliyet ve işbirlikleriyle çok daha ileriye taşıyacağımıza inanıyoruz.’ dedi.

Novi Pazar Belediye Başkanı Emir Elviç ise zirveye bu yıl ikinci kez katıldığını belirterek Rumelisiad’ın yapmış olduğu projelerin Balkanlara yol göstermeye devam ettiğini ifade etti. Elviç, ikili görüşmelerin gerçekleşmesi sonucunda ortak çalışmaların ivme kazanmasının her iki bölge için de çok önemli olduğunu vurguladı.

Birinci oturumun kapanış konuşmasını yapmak üzere tekrar söz alan Recep Altepe “Hedefimiz Türkiye ile Balkanların bütünleşmesi ve ülkelerarası ekonomik işbirliklerini, kalkınmayı kuvvetlendirerek yolumuza devam etmek” dedi. Bu noktada yerel yönetimlere büyük rol düştüğünden bahseden Başkan Altepe, Bursa’nın 11 yıldır bunu en iyi şekilde yürüttüğünü ve Balkanlar’ın da bu yolda en güzel desteği verdiğini belirterek öncelikli amaçlarının Balkanlara huzur götürmek olduğunu sözlerine ekledi.


Haberin Fotoğrafları

  • Haberi Paylaş