RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği
RUMELİSİAD, Sırbistan’dan Gelen Basın Mensuplarını Bursa’da Ağırladı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonla ülkemize gelen Sırbistan’ın önde gelen basın mensupları, Balkan ülkelerinde gerçekleştirdiği çalışmalarla önemli işlere imza atan Rumelili Yönetici Sanayici ve İş adamları Derneği’ni (RUMELİSİAD), dernek merkezinde ziyaret etti.

İki ülke arasındaki bağların gelişmesine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ziyarette, Sırbistan’dan gelen misafirleri RUMELİSİAD Başkanı Erol Kılıkçıer karşılarken, görüşmede RUMELİSİAD Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Görüşmede, Sırbistan’dan gelen basın mensuplarını Bursa’da ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kılıkçıer, “Öncelikle bugün sizleri burada ağırlamaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz, hepiniz Bursa’ya hoş geldiniz. Aramızda, Sırbistan kökenli olan RUMELİSİAD üyelerimiz de var. RUMELİSİAD olarak, tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi, Sırbistan’da da bugüne kadar birçok çalışma gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemlerde de yine bu yönde çalışmalar olacak.   Bölgede ekonomik, sosyal ve kültürel tüm faaliyetlerimizi daha da geliştirerek, var olan ilişkilere katkı koymak en büyük amacımız” diyerek, Bursa ve Sırbistan arasında köprü olmaya hazır olduklarını vurguladı.

“Bölgedeki İşsizlik Sorununa Katkı”

Başkan Erol Kılıkçıer’in ardından sözü RUMELİSİAD Başkan Vekili Ömer Kumova aldı. Sırbistan kökenli bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Kumova,“Babam Sırbistan doğumlu ve ailemin kökleri o coğrafyaya uzanıyor. Babamın doğduğu bölgeye çeşitli yardımlar yapmaya çalışıyoruz. O bölgede bir okul restorasyonunu üstlendik. Binanın dışı yenilendi ve bu sene de içi restore edilecek. Ayrıca Sırbistan’la ilgili önemli projelerimiz var. Bölgenin işsizlik sorununa çözüm üretmek istiyoruz. Kiraz ve mantar yetiştiriciliği konusunda eğitimler verdik, yaklaşık 20 yıldır kullanılmayan maden suyu fabrikasını tekrar hayata geçirip, bölge insanına iş imkânı sağlamak istiyoruz. Bölgeden talep gelmesi durumunda yardımlar yaparak, ekonomik ve kültürel bağlarımızı daha da geliştireceğimizi düşünüyorum” diyerek, dostluk ilişkilerinin ekonomik sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Fahri Konsolosluğa Aday Ömer Kumova

Sırbistan basın mensuplarının yaptığı ziyarette söz alan Ali Ademoğlu da, “Sırbistan’ın birçok ilde fahri konsoloslukları var. Bursa’da da bir fahri konsolosluk olması, ikili ilişkilerimizi daha da geliştirecektir. Siz değerli basın mensupları aracılığıyla yetkililere iletilmek üzere, Sırbistan’ın Bursa fahri konsolosluğuna Sırbistan kökenli bir ailenin çocuğu olup, Bursa’ya ve Balkanlara önemli hizmetlerde bulunmuş Ömer Kumova’yı öneriyorum” diyerek, Sırbistan fahri konsolosluğunun Bursa’ya da açılması gerektiğini dile getirdi.


Haberin Fotoğrafları

  • Haberi Paylaş