RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği
Ardino (Eğridere) Cami Restorasyonu

Ardino’daki (Eğridere) caminin kolonlarını güçlendirme çalışmaları başladı. Mart ayında yaşanan kar felaketi sırasında caminin kolonları yoğun kar yağışından oldukça hasar gördü. Ardino Müslüman Encümenliği Başkanı Zeki Aptikadir, “Çatıyı daha çok güçlendirmek için onarım yapmaya karar verdik. Kolonlar betonarme elemanlarla güçlendirilecek. Gerekli finansmanlar Başmüftülük tarafından sağlandı” diye bildirdi. Camide zemine ahşap kaplama uygulanacağını belirten Zeki Aptikadir, ”Bu değişikliği yapmaya karar verdik, çünkü camide bulunan namaz halıları döşeme betonu üzerine serili ve kışın zemin çok soğuk oluyor. Isıtma aletini açtığımızda ise kondens oluşuyor ve nem kilimlerin yapısının bozulmasına sebep oluyor” diye izah etti. 

Zemin onarım çalışmaları Bursa’da yaşayan 79 yaşındaki Şahin Yılmaz tarafından Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aydın Yılmaz’ın desteğiyle finanse ediliyor. Onarımın bu ayın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Yerli Müslümanların rivayetlerine göre Ardino’daki cami 300 yıldan önce inşa edildi ve iki minaresi olan ildeki iki camiden biridir. Caminin eski minaresi 21 metre yüksekliğinde, 2004 yılında inşa edilen ikinci minaresi ise 25 metre yüksekliğindedir. Caminin ana giriş kapısının üst tarafında bulunan Türkçe ve Arapça iki yazıda caminin tarihine dair bilgiler mevcut. Bu yazılardan caminin ilk restorasyonunun Hicri takvime göre 1211 yılına denk gelen 1790 yılında yapıldığını öğreniyoruz.


Proje Fotoğrafları

  • Projeyi Paylaş