RUMELİSİAD RUMELİSİAD

MUSTAFA FERİK

TETRA MİM.HAF.YAPI MALZ.İNŞ.TAAH.İZO.GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ

Faaliyet Alanları

GENÇ, ÇALIŞKAN, DİSİPLİNLİ BİR İŞ ADAMI

Sıcak tavrı ile karşılaştığınız ilk andan itibaren Rumelili olmanın hakkını veren Mustafa Ferik yaşamını çalışmaya adayanlardan olsa da aslında içinde keyif varsa onun iş olmaktan çıktığını düşünenlerden. İkon 16 Güzelyalı’nın şahane deniz manzarasında, arkamızda zeytin ağaçları ve hiç susmayan cırcır böcekleri içerisinde gerçekleştirdiğimiz röportajımızda önümüzdeki yıllarda adından sıkça bahsettirecek Mustafa Ferik ile yeni göz bebeği İkon 16’yı ve gelecek dönem hedeflerini konuştuk.

Mustafa bey kendinizi tanıtır mısınız?

18.06.1978 Bursa doğumluyum, anne tarafım Selanik göçmeni. Uzun yıllar Bursa’nın Kayapa bölgesinde yaşamlarını sürmüşler. İlkokulu Beşevler İlkokulu, ortaokulu Cumhuriyet Lisesi’nde okudum ardından da Atatürk Meslek Lisesi’nde eğitim gördüm. Lisansımı ise Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde yaptım. İş hayatının 5 yaşından beri içindeyim aslında. O dönemlerde küçük bir bakkal dükkanımız vardı ben de aileme yardımcı oluyordum. Lise dönemlerinde de düğünlerde fotoğraf çekimi ve satışı yapardım. Üniversitede okurken de hem okula gider hem de çalışırdım. Dolayısıyla çalışmak bizim için her zaman hayattaki önceliklerimizdendir. Askerliğimin ardından da profesyonel iş hayatım başladı. 10 yıl boyunca Akat İnşaat’ta farklı kademelerde çalıştım, en son Satış Müdürü olarak çalıştığım esnada artık kendi işimi kurmam gerektiğini düşünerek ayrıldım. 04.04.2012 tarihinde mimarlıkta dört anlamına gelen TETRA isimli şirketimi hayata geçirdim. Tarih uyumlarını her zaman severim ve buna da ayrı bir özen gösteririm. Mesela ilk fatura kestiğimiz tarih yani aslında şirketimin de doğum tarihi olan 18.06 idi yani benim de doğum günüm olan tarih. 5 yıldan bu yana TETRA isminin alt markalarıyla inşaat malzemeleri satışı, inşaat, inşaat taahhüt grubunda imalat anlamında hizmet veriyoruz.

Tetra ana markası altında farklı alanlarda da hizmet veriyorsunuz, detaylarını açıklayabilir misiniz?

Tetra’da bütüncül yaklaşımla inşaat malzemeleri satışı yapıyoruz. Terraco distribütörlüğümüz var. Orada ısı yalıtım teknolojisi ve uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Yapı alçıları, alçı levhalar, dış cephe levhaları, alçı levha profilleri ve ekipmanları üreten Lafarge Dalsan markasının bayiliğini yapıyoruz. Bostik ve Soudal gibi uluslararası düzeyde faaliyet gösteren firmaların Bursa toptancısıyız. Triyel Yalıtım firmamız ile su izalasyon uygulamaları, Asilhan Çatı ile çelik konstrüksiyon konusunda çalışıyoruz. İşin malzeme ayağının dışında bir de Giya Danışmanlık ile gayrimenkul, arazi yatırımları ve inşaat yatırımları yapıyoruz. Yani pek çok farklı alandan kendimizi besliyoruz.

Her biri birbiriyle bağlantılı olsa da bu kadar alt markayı yönetebilmek oldukça zorlu, bunu nasıl bir stratejiyle yönetiyorsunuz?

15 yıllık bir sektör tecrübem var. Öğrendiğim ve bildiğim her şeyi yaşayarak, gözlemleyerek öğrendim. Dolayısıyla iş yapış biçimini bildiğiniz bir alanı yönetmek bu anlamda çok daha kolay. Üstelik aile şirketi olmamızdan dolayı sırtımı dayadığımda sarsılmayacağını bildiğim kız kardeşim, erkek kardeşim ve işi iyi bilen profesyonellerle çalışıyorum. Genel yönetim yapımızda herkesin sorumlulukları vardır ama son kontrol bende toplanır. Kendim dahil herkesin hataya açık olduğunu düşünüyorum dolayısıyla da onlara duyduğum güven kontrol etmeme mani değil. Bu işi sağlama aldığımızın göstergesidir. Kontrollü bir yaklaşımla olası hataları yaşanmadan engellemeniz mümkün oluyor.

İnşaat her dönemin yıldızı parlayan sektörü. Sizin de yakın zamanda lansmanını yaptığınız İkon 16 projeniz bu konuda oldukça iddialı projelerden biri olarak gündemde. İkon 16 nasıl bir proje, rakiplerinden hangi yönlerden farklılaşıyor sizden dinlemek isteriz.

İkon 16, Maya Konut Planlama ile ortak yürüttüğümüz ve bu segmentte fark yaratacağına inandığımız özellikli bir proje. Bursa’nın efsaneleşmiş 15 önemli ikonunun, en önemli özelliklerinden ilham alınarak tasarlanan İkon 16; şehrin denizden ve karadan tüm ulaşım akışının kesiştiği nokta olan Güzelyalı’da 25 dönümlük bir arazi üzerinde doğal ve kaliteli bir yaşam sunmak gayesi ile hayata geçirilecek. Satış, pazarlama, finans ve satınalma kısımları Tetra tarafından gerçekleştirilirken, inşaat ve diğer süreçler Maya Konut Planlama’ya emanet. 3 etapta 156 dairelik konsept bir proje olarak konumlandırılan İkon 16 ile özlem duyulan Bodrum konseptli evler yapmak için yola çıktık. 3+1normal daire, 4+1 dubleks seçenekleri ve sosyal donatıları ile 4 mevsim yaşam vaad eden bir proje olacak. Çocuk tırmanma duvarından, sinema salonlarına, kafesine, tüm yıl kullanılabilecek havuzuna, marketine hatta her daire için ayrılan sera alanlarına kadar tüm detaylar incelikle planlandı

İnşaatın pek çok farklı noktasında yer alan biri olarak yaptığınız ve planladığınız projelerde güçlü olduğunuz yanlarınız neler?

İstanbul her sektör için lokomotiftir çünkü gelişim ve değişim Anadolu’ya sirayet etmeden önce İstanbul’da soluklanır. Dolayısıyla da bizden 5 yıl önde ilerler. Biz de bu anlayışla özellikle mimari anlamda İstanbul mantığı ile hareket ediyoruz. Hayat konforunu artıran tüm yeni teknolojiler ve uygulamalar projemizde yer alıyor. Yaşam alanı satmak pantolon satmaya benzemez. Alan kişinin yaşarken de satarken de karda olması gerekir. Biz İkon 16 ile bunu vaad ediyoruz. İster yaşasın ister satsın, aldığı yatırım her şartta avantajlı olacak. Bir de bölge olarak Güzelyalı önceden yazlık mantığında yaşamın sürdüğü bir yerdi, artık o da kendini değiştirdi dolayısıyla insanlar İkon 16’da 365 gün deniz manzarasına da havasına da doyacaklar. Burada hayat kalitelerindeki artışı bizzat yaşayacaklar.

Deprem gerçeği ile birlikte ülke çapında kentsel dönüşüm çalışmaları da hız kazandı. Bir inşaatçı olarak Bursa’da yapılan kentsel dönüşüm planlamaları ile ilgili görüşleriniz neler?

Kesinlikle başlanması, hızlı yol kat edilmesi gereken bir mesele olarak görüyorum. Ancak maalesef ki bizim ülke olarak mantalitemizde bazı hatalar var. Kentsel dönüşümde bütüncül bir yaklaşımla plan yapıp parça parça hayata geçirmelisiniz. Ve bunu yaparken alt yapısından, bölgenin gelişim hızına kadar her şeyi 50 yıl sonrasını düşünerek planlamak zorundasınız. Oysa bugün yapılan kentsel dönüşümlerin bu mantıktan çok uzak, çoğunlukla da rantsal mevzuların öne çıktığı bir yaklaşımla uygulandığını görebilirsiniz. Projelerin her biri birbirinin taklidi durumunda; çok katlı, yeşil alanı azaltılmış yaşam alanları ile yol alamayız.

Şirketleriniz ile ilgili kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

Yurt dışında da bazı yatırımlarımız var ve ihracat yapıyoruz. Bu anlamda önümüzdeki yılları bizim için hızlı bir ivmenin yaşanacağı dönemler olarak görüyoruz. Şirketi kurarken hedefim 5. yılımızda her şeyi oturtup hızlı bir atak yapmaktı. Ki İkon 16 bu düşüncemizin vücut bulmuş hali olarak karşınızda. Bunu bir başlangıç olarak kabul edip önümüzdeki 5 yılda çok farklı tasarım ve konseptte projeleri Bursa’da hayata geçireceğiz. Şehrin karmaşasından uzakta, farklı ve doğal bir natürellikte, yaşayanların birbirine kenetlendiği özel projelerle Bursalıların karşısında olacağız.

RUMELİSİAD’ın çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aslına bakarsanız ben oldukça yeni bir üyeyim ancak RUMELİSİAD’ın sıcaklığı daha ilk günden çok samimiydi. İlişkiler, yaklaşımlar ve omuz omuza bir şeyler yapma gayretleri inanılmaz güzel. Ben de bu aşamada elimden geldiğince RUMELİSİAD için en iyisini yapmaya gayret edeceğim. Son dönemde özellikle Vakıflaşma ve Girişim A.Ş. atakları sadece Bursa değil Türkiye çapında önemli adımlar atılabildiğini de herkese gösterecek. Bugün Girişim A.Ş.’ye öncülük edecek Sütaş, Bursa Çimento gibi güzel örnekler var. Şahap beyin başkanlığında aynı mantıkla Bursa ekonomisine ciddi yarar sağlayacağını düşünüyorum.

Sizce Rumelili olmak insana ne katıyor yani bir ortak özellik çıkartmak istesek neler ön plandadır?

Bana kalırsa bir insanın Rumelili olduğunu hayata bakış açısından doğrudan anlayabilirsiniz. Laik, Atatürkçü, eğitim ve kültür seviyeleri yüksek kişilerdir. Çok çalışkandırlar çünkü öğrenme aşkları asla bitmez. Diğer yandan yaptıkları işlerde çok sistematik ilerlerler.

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Açıkçası boş zaman kavramım pek yoktur. Oğlum ve ailemle geçirdiğim zamanlar ve çalışmak beni hayat içinde besleyen iki önemli unsur. İş gibi değil de keyifle o işi yapıyorsanız sürekli çalıştığınızı söylemek de pek mümkün olmuyor aslında.

MUSTAFA FERİK

Faaliyet Alanları