RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği
RUMELİSİAD EĞİTİM AKADEMİSİ İŞBAŞINDA

Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye’deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, Eğitim ve Gençlik Komisyonu 2015’te hayata geçirilecek projelerini açıkladı.

Rumelisiad üyelerinin ve diğer paydaşların eğitim yolu ile geliştirilerek ülkemiz ve Rumeli toprakları arasında ekonomik ilişkilere katkı sağlanmasını hedefleyen Eğitim ve Gençlik komisyonu, Almira Otel’de gerçekleştirilen toplantıda ‘Yaptıklarımız yapacaklarımızın garantisidir’ ilkesiyle hem gerçekleşen projelerinden hem de yeni hedeflerinden bahsetti.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Erol Kılıkçıer, “Rumelili olmanın vasfı çalışkan olmaktır. RUMESİAD bunun gereğini yerine getiriyor. Tamamı Rumeli kökenli 262 üyesi, 60 bin çalışanı ve yılda 1 milyar doları aşan ihracat rakamı ile Bursa’nın bu anlamda ilk teşkilatı. Ayrıca üyelerinin tamamı Rumeli kökenlidir. Daha önce sizlerle paylaştığımız turizm komisyonumuzun çalışmalarından sonra eğitim komisyonumuzun da raporunu sizlere aktarmak istiyoruz. ’’dedi.

 

Rumelisiad Eğitim ve Gençlik Komisyonu Başkanı Alkan Yıldırım’ın gerçekleştirdiği sunumda Kosova’da ve Sırbistan’da hayata geçen 3 okulun restorasyonları ve Makedonya’da yaptırılan 2 okul projesi anlatıldı. Bu projelerin herhangi bir destek olmaksızın Rumelisiad üyelerince gerçekleştirildiğini vurgulayan Rumelisiad Başkanı Erol Kılıkçıer, bu konuda durmadan çalışmaya devam ettiklerini, 2015 yılında da Rumeli’de okul yapımı ve restorasyon konusuna dikkatle eğileceklerini ifade etti.

Kosova’dan gelen 25 işsiz gencin AB projesi kapsamında 1 ay boyunca Bursa’da meslek edindirme kurslarına devam ettiğini belirten Alkan Yıldırım, Sırbistan Buyanovsa Belediyesi ve TİKA işbirliği ile gerçekleştirilen eğitimle Fidancılık ve Mantarcılık Yetiştirme belgeleri verildiğini ifade etti. Bulgar Konsolosluğu ile ilgili yapılan çalışmalarla Bulgaristan’da okuyan Türk öğrencilere transit geçiş vizesi ve diploma denkliği konusunda Bulgar Konsolosluğuyla masaya oturulduğunu vurgulayan Yıldırım, sonuçları da kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti. Yıldırım, Uludağ üniversitesi ile 2 yıldır devam eden protokolle öğrencilere staj olanağı sağlamak dışında, öğrencilerle Rumelisiad üyelerini biraraya getiren ve mesleki tecrübelerin paylaşıldığı toplantıların gerçekleştirildiği anlatıldı.

Alkan Yıldırım, eğitimin birçok konudaki sorunların çözümünde ilk basamak olduğunu ifade ederken önümüzdeki dönemde Rumelisiad Akademisi adı altında çok daha sistematik bir çalışmayla hem üyelere hem de üniversite öğrencilerine eğitim programları planladıklarını açıkladı.


Haberin Fotoğrafları

  • Haberi Paylaş