RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği
RUMELİSİAD ZİRVEYE ÇIKTI

Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye’deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD bu yıl 3.sü gerçekleşen Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’nde Türk ve Balkan işadamları ile yerel yöneticilerini ağırladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın oluru ile RUMELİSİAD tarafından organize edilen ‘3. RUMELİSİAD Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi’ ile Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Rumelisiad Başkanı Erol Kılıkçıer’in konuşmasıyla başlayan ikinci oturumda, Kılıkçıer sözlerine “ Ben Balkanlara sevdalı biriyim, Balkanlarla ilgili bugüne kadar elimden geleni yaptım. Bundan sonra sizlerin huzurunda yapmaya devam edeceğime söz veriyorum” diyerek sözlerine başladı. Mübadele sonucu Türkiye’ye göç eden bir Balkan ailesi çocuğu olduğunu belirten Kılıkçıer,  ‘Balkanlarla ilgili temel çalışma yoğunluğumuz ekonomik ilişkiler üzerine kurulu olsa da, ortak kültürel değerlere de sahip çıkıyoruz’ diyerek sözü Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’ya bıraktı.

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı; “Balkanlarla olan ilişkilerimiz kültürel bağlarla güçlendirildiğinde daha anlamlı olacaktır, ayrıca Osmanlı’nın ilk payitahtı tarih kokan Bursa ise Balkanlar için önemli bir yatırım yeri “ dedi. Ekonomik girişimlerin daha da gelişmesi için bu tarz zirvelerin artırılması gerektiğini vurgulayan Matlı, Balkanlardan gelen konukları ağırlamaktan gurur duyduğunu belirterek sözlerine son verdi.

Bulgaristan Haskova Milletvekili Saliha Hakif Emin, zamanın barış, kardeşlik, ekonomik kalkınma zamanı olduğunu belirtirken ülkelerin sosyo-ekonomik refahında işadamlarına büyük roller düştüğünün altını çizdi. Bulgaristan’daki azınlık olan bölgelere Rumeli işadamlarını davet ederek belirlenmiş standartlar yaratılması için yatırımlar yapılmasını istedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Başkanı Dr. Victor Tvircun, üye devletlerin arasında tarihi ilişkilerin olduğunu belirterek bunun dünya ekonomisi açısından önemli bir yer tuttuğunu ve Balkanlarda sosyal yaşam ve sürdürülebilir kalkınmaya önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Tvircun, önümüzdeki mayıs ayında Moldova Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek olan Ekonomik Forum’a tüm işadamları ve girişimcileri davet ederek sözlerini tamamladı.

3. Rumelisiad Uluslararası Balkan Ekonomi Zirve’sinde söz alan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa’nın Balkanlarla devam eden kardeşliğin en önemli örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak ‘’Türkiye için Balkanlarda, Balkanlarda da Türkiye için önemli fırsatlar var, bunlar değerlendirildiğinde kazanan her iki tarafta olur.’’ diyerek Türkiye ve Balkan ilişkilerinin güven ve barışı simgelediğini ifade etti.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar; ‘’Siyasetçiler olarak ilerlemeye ve kalkınmaya ışık tutmalıyız, bu konuda siyasi istikrarlılık, yatırım güvenliği oldukça önemlidir. Bunun için Kosova’da uygun zemin vardır.’’ dedi. Ayrıca bölgenin dostluk ilişkilerini sürdürebilmesi için en iyi yolun ekonomik ve ticari yatırımlar olduğunu söyleyerek kürsüden ayrıldı.

’Bursa dostane bir şehir’’ diyerek sözlerine başlayan Makedonya Ekonomi Bakanı Bekim Neziri, Makedonya’nın uluslararası ekonomiye entegre olmaya çalıştığını bunu yaparken de yerel yatırımcıları koruyup, yabancı yatırımcıları kendilerine çekmeye çalıştıklarını belirterek Makedonya’nın jeostratejik konumu olarak Avrupa pazarına yakın olduğundan dolayı önem teşkil ettiğini kaydetti.

Oturumun son konuşmacısı olarak sözü alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Türkiye makro ekonomik bir sistemle ilerliyor ve bu ekonomik işbirliklerini hükümet olarak destekliyoruz.” dedi. Yeşil Bursa’nın 184 ülkeye ihraç yaptığını belirten Arınç, Bursa’nın üreten, satan, kalite ve verimiyle harikulade bir konumda olduğunu belirtti.

Başkaban Yardımcısı Bülent Arınç; ‘Yatırım yapmak için dostluk ve kardeşlik yeterli değil’

Arınç,  “Yatırım yapmak için dostluk ve kardeşlik yeterli değil, her ülke yatırım yapacağı ülkenin hukuk güvenliğine, ikili ilişkilerine ve yatırımının ne şekilde destek göreceğine mutlaka bakmalı” dedi. Bülent Arınç Türkiye’nin bu noktalarda güven verdiğine vurgu yaparak “Ekonomi emin ellerde hiç endişe etmeyiniz. Bu işi selametle sürdüreceğiz. Önümüzdeki seçimleri de alıp durmaksızın coşmaya devam edeceğiz. Vatandaş her zaman en doğru kararı verecektir.” dedi . Türkiye’nin gözde olmasının nedenini istikrarlı bir siyaset ve bu siyaseti ekonomiye dönüştürdüklerinden kaynaklandığını belirten Arınç, “ Türkiye büyürse Rumeli de büyür Balkanlar da büyür. “ diyerek katılımcılara teşekkürlerini sunarak sözlerine son verdi.


Haberin Fotoğrafları

  • Haberi Paylaş