RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği RUMELİLİ Yönetici İş Adamı ve Sanayiciler Derneği
 RUMELİSİAD’dan 95. Rumeli Buluşması

Zarif Alp: "Sermayemizi toprağa yatırmak zorunda kalıyoruz”

RUMELİSİAD’dan 95. Rumeli Buluşması

  • Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye’deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, iş dünyasının geleceğine ışık tutan konuların tartışıldığı Rumeli Buluşmalarının 95’incisini gerçekleştirdi.

  • Etkinlikte iş dünyasının yaşadığı sorunlara ve beklentilerine dair bir konuşma yapan RUMELİSİAD Başkanı Zarif Alp, “Üretim ancak sermaye aktarımı ile oluşabildiği için “altın kafeste demir dövülmemelidir. İş dünyası olarak, daha fazla yatırım ve üretim noktasında araziye ihtiyacımız var. Araziye çok para vermek yerine bu paraları üretime, istihdama, yatırıma harcayalım istiyoruz. Devletimizin de bu konuda somut adımlar atacağına yürekten inanıyoruz” dedi.

Bursa, 26.09.2023 - Rumeli kökenli girişimcilerin Türkiye’deki ve Balkanlardaki sesi olmak ve dünyaya tanıtmak vizyonu ile çalışmalarını sürdüren RUMELİSİAD, hem üyeleri arasındaki bağları güçlendirmeyi hedefleyen hem de iş dünyasının geleceğine ışık tutan Rumeli Buluşmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

 

Rumeli Buluşmalarının 95’incisi, RUMELİSİAD üyelerinin katılımıyla Almira Otel ev sahipliğinde yapıldı.

 

Organizasyonda, Uluslararası İlişkiler Uzmanı Metehan Demir ve Doç. Dr. Levent Yılmaz da konuşmacı olarak yer aldı.

 

Katılımın yoğun olduğu etkinlikte konuşan RUMELİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zarif Alp, “Büyük RUMELİSİAD Ailesi olarak, 95. Rumeli Buluşmamızı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Aramıza yeni katılan üyelerimizle birlikte RUMELİSİAD ailemiz, her geçen gün büyümeye ve güçlenmeye devam ediyor” dedi.

 

“Türkiye’nin büyüme yolculuğunda üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın desteklenmesi gerekiyor”

 

Konuşmasında, iş dünyasının beklentilerine ve yaşadığı sorunlara da değinen Zarif Alp, “Deprem felaketinin ardından ekonomimiz zor bir dönem geçirdi. Geride kalan 7 aylık süreçte finansmana, hammaddeye ve iş gücüne ulaşmakta sıkıntı yaşandı. İhracat beklenen seviyede gerçekleşmedi. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyası temsilcileri olarak inancımızı koruduk ve mücadelemize devam ettik. Özellikle kurlardaki yükseliş ihracatçılara bir nebze de olsa nefes aldırsa da finansmana erişimi konusunda halen sorunlar devam ediyor. Baktığımızda, Türkiye genelinde artan hammadde ve işçilik maliyetleri üreticiyi zorlamaktadır. İş insanlarının finansmana daha kolay ulaşması sağlanmalıdır. Yatırımcılara yeni destek programları sağlanmalı, yatırımcı teşvik edilmelidir. Bursalı sanayiciler başta olmak üzere sanayi sektörü vasıflı ve vasıfsız personel istihdam etmekte büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Üretimde çeşitliliğin artırılması ve istihdam konusu çok önemli. Nitelikli iş gücü ve istihdamın önemini her fırsatta vurguluyoruz. Personel istihdam problemleri çözülmeli, kadınlarımızı ve gençlerimizi sanayiye kazandırmak için adımlar atılmalı, yeni teşvik programları oluşturmalıdır. Özellikle ekonomi politikalarının yeniden belirlenmesi ile beraber enflasyon kur makasının daraltılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve finansmana erişimin kolaylaştırılması iş dünyası olarak beklentilerimiz arasında. Aynı şekilde, sanayi bölgelerinin oluşturulması, artırılması ve sanayi bölge yönetmenliklerinin gözden geçirilerek en fazla 3 yıl içinde sanayi bölgelerinde yer alanların yatırım yapmasının zorunluluk olması, devir haklarının olmaması, sanayiciyi makine parkı ve istihdama yönelik yatırım kolaylıklarının sağlanması, sanayi bölgelerinin ranttan çıkarılması için gerekenlerin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

 

“Daha fazla yatırım ve üretim noktasında araziye ihtiyaç var”

 

Zarif Alp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretim ancak sermaye aktarımı ile oluşabildiği için “altın kafeste demir dövülmemelidir. İş dünyası olarak, daha fazla yatırım ve üretim noktasında araziye ihtiyacımız var. Araziye çok para vermek yerine bu paraları üretime, istihdama, yatırıma harcayalım istiyoruz. Devletimizin de bu konuda somut adımlar atacağına yürekten inanıyoruz. Bunların yanında tabii küçük' esnafın kobi yolu da açılmalı yurt içinde güçlü olan firmaların global dünyada yer almaları sağlanmalıdır. Eğitime erişim fırsatı eşitlenmeli, iş insanlarının toplumdan aldığını topluma verebilmesi için devlet muafiyetleri genişletmelidir. Teknoloji üreten sanayiler mutlak suretle desteklenerek, sanayiyi ileriye götürecek insanların yetişmesinin sağlanması gerekiyor. Ayrıca sanayiciler olarak, sürdürülebilir yaşamı destekleyen teknolojilere odaklanmalıyız. Yüksek katma değerli üretim anlayışı ile ülkemizi dünyada hak ettiği noktalara taşımak ve cumhuriyetimizin 100. yılında gerek Bursa gerekse de ülkemiz ekonomisine en yüksek düzeyde katkı sunmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

 

Zarif Alp’in konuşmasının ardından, RUMELİSİAD ailesine yeni katılan üyelere üyelik rozetleri takdim edildi. Daha sonrasında Uluslararası İlişkiler Uzmanı Metehan Demir ve Doç. Dr. Levent Yılmaz, ülke ve dünya ekonomisine dair güncel değerlendirmeler, siyasi iklim, yaklaşan yerel seçimler öncesi genel gündem ve yakın coğrafyamızda yaşanan gelişimleri değerlendirdi.

Oldukça bilgilendirici ve keyifli geçen etkinlik, gecenin ilerleyen saatlerine dek sürdü.

 

###

 

 

 

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için

RUMELİSİAD Genel Merkezi

Tel: 0 532 590 44 66

Mail: rumelisiad@rumelisiad.org


  • Haberi Paylaş